Zabıt Katipliği Maaşları 2017

0
82
okunma

Zabıt katipleri Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışmaktadır. Geçtiğimiz yıllara göre zabıt katibi maaşları %3 orandan artış gösterdiği gibi katiplerin de aldıkları maaşlar belirli durumlara göre ilave maaş artışları alabilmektedirler.  Zabıt katip olmak için adaylar belli bir programdan geçmesi gerekiyor. Öncelikle KPSS’den 70 puan barajını geçmeniz gerekiyor, daha sonra ise zabıt katipliği için başvuru da bulunabiliyorsunuz.

Klavye sınavı için KPSS puanlarına göre en yüksekten başlayarak belirli bir sayıda çağırımlar yapılıyor. Klavye sınavında 3 dakikada 90 kelime yazmayı başarabilirseniz sözlü mükalata adım atıyorsunuz.

Zabıt Katipliği Maaşları Ne Kadar?

Maaşların lise ve lisans mezunu olarak değiştiğini söylemekte fayda vardır. Başlangıç giriş fiyatları 1980 TL’dir. Burada verilen maaş, bekar zabıt katibi için verilmiştir. Evli ve çocuk için vasati 200 TL fark olurken, kıdem senesi ve hizmet müddeti de bu maaşlara ilave edir. Aile yardımı ilave ederek yeni işe başlayan bir katip, ortalama 2200 TL net maaş almaktadır.

Kadrolu ve sözleşmeli olarak çalışan personel de vardır. Sözleşmeli lise mezunu zabıt katibi vasati 2000 TL maaş alırken, kadrolu lisans mezunu 2150 TL fiyat almaktadır. Bitirmiş olduğu bölüme bakılmadan lisans ve lise mezunu olarak maaş farkları vardır. Sözleşmeli lisans mezunu katip vasati 2050 TL maaş almaktadır. Çalışma saatleri hafta içi 8:30 – 17:00 olarak belirlenmiştir. Tatil, bayram ve özel müsaade günleri vardır. Mesai kavramı yoktur.

Arama Terimleri: zabit katibi maaari

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here