Yapı Kredi Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

0
55
okunma

Yapı Kredi “Burası Yapı Kredi – Fark Burada – Hizmette Sınır Yoktur” sloganı ile faaliyete geçirilmiş ülkemizin en büyük 4. (dördüncü) özel bankasıdır.  Bankanın %51’lik hisse payı Koç Holding firmasına aittir. Şubeye gitmeden güvenli ve zahmetsiz bir şekilde Türkiye’nin her yerinden tüm bankacılık işlemlerinizi telefon bankacılığını kullanarak halledebilirsiniz. Yapı Kredi müşteri hizmetlerine 7 gün 24 saat olarak (444 0 444) telefon numarası üzerinden ulaşılabilir.

Konuşmalarınız mevcut tarifenizin dakikalarından düşecek şekilde ücretsizdir. Müşteri temsilcisine zaman kaybetmeden direkt bağlanmak isteyenler bunun kısa yolunu ve tuşlamalarını merak ediyor. Sesli yanıt sistemi biz insanlara bazen zor zamanlar yaşatıyor. İşte telesekreter yönlendirmeleri ile menüler içerisinde kaybolmadan yapı-kredi bankasına hızlı nasıl bağlanırım diye soruyorsanız lütfen okumaya devam edin.

Yapı Kredi müşteri temsilcisine direk bağlanmak

Yapı Kredi Bankasına doğrudan bağlanmak için bankaya kayıtlı GSM numaranızdan müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor böylece ek hiçbir tuşlama yapmadan menüye ulaşabileceksiniz. Bankaya kayıtlı olmayan cihazlardan aramanız durumunda müşteri numarası, T.C. Kimlik No veya banka ya da kredi kart numarasından birini tuşlamalısınız.

Akabinde 2 ve 0 rakamlarını sırası ile tuşlayarak müşteri yetkilisine hemen bağlanabilirsiniz. Tahmini bekleme süreniz ortalama 4 dakika olacaktır ancak bu sürenin uzunluğu aradığınız saate yani yoğunluğa göre değişebilir. Güncel olarak en kısa yol 2-0; denenmiş, test edilmiş ve onaylanmıştır!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here