Türk Eğitim Vakfı (TEV) Burs Başvuruları 2017

4
31
okunma

Türk Eğitim Vakfı (TEV), Atatürk İlkelerine bağlı, öğrenim hayatında başarı gösteren ancak maddi desteğe ihtiyacı olan mesleki orta öğretim, üniversite, yüksek lisans ve doktora okuyan öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır.

Kuruluş yılında TEV burslarından 119 öğrenci yararlanmışken, bu sayı bugün 223.600‘e ulaşmıştır. Burslardan yararlanmak isteyen öğrencilerin 1-30 Eylül tarihleri arasında TEV web sitesinden form doldurması, çıktısını alıp imzalayarak, istenilen belgeleri hazırlaması ve ilgili duyuruda belirtilen başvuru sürecini tamamlaması gerekmektedir.

Öğretim kurumlarınca seçilenlerin yanı sıra, her yıl engelli ve yetiştirme yurdunda barınarak yüksek öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler ile doğal afet, acı olay vb. gibi milletçe acısını yaşadığımız olaylarda zarar gören ailelerin öğrenim gören çocuklarına da burs tahsis edilmektedir.

Türk Eğitim Vakfı, daha önceki yıllarda yaşanılan doğal afetlerde olduğu gibi 1999 Marmara depreminde 4041, 2002 Afyon depreminde 1000, 2003 Bingöl depremi nedeniyle 100, 2011 Van depremi nedeniyle 400 depremzede öğrenciye burs vermiştir. 2014 yılında yaşanan Soma Faciası nedeniyle yetim kalan 165 öğrenciye de bağışçılarımızın desteğiyle burs verilmektedir. Başarılı olan öğrencilerin bursları, TEV Burs Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde öğrenimleri boyunca devam ettirilmektedir.

Her yıl öğretim kurumlarından alınan bilgilere göre, başarılı olduğu görülen öğrencilerin bursu öğrenimi sonuna kadar devam ettirilir. Başarısız olanlarla, başka bir kurumdan burs aldığı tespit edilenlerin ve TEV burs kriterlerine uygun olmadığı tespit edilenlerin bursu kesilir.

TEV burs vermenin yanı sıra başarıyı teşvik etmek amacıyla, öğrenimini Yurt İçi Burs ve Ödül Yönetmeliğinde belirtilen başarı seviyelerinde tamamlayan bursiyerlerine “Başarı Ödülleri” vermektedir.

Burslar ekim-haziran ayları arasında 9 ay ödenmektedir, artışlar her yıl ekim ayında yapılmaktadır.

Aylık Burs Ödemeleri 2016-2017 öğretim yılı (Ekim-Haziran)
Mesleki Orta Öğretim 160.-TL
Üniversite 480.-TL
Yüksek Lisans 800.-TL
Doktora 1.120.-TL

VİCDANİ YÜKÜMLÜLÜK:

TEV’in yurt içi bursları karşılıksızdır ancak genel ilke olarak öğrenimini tamamlayan her burslu, iş hayatına atıldıktan sonra, imkanı olduğu takdirde TEV’e maddi katkıda bulunmayı, kendisi gibi en az bir Türk gencine TEV aracılığıyla burs vermeyi ayrıca TEV’e manevi katkı yapmayı, bulunduğu ortamlarda TEV’in tanıtımını üstlenmeyi, gönüllü elçisi olmayı ve TEV ürünlerini tercih etmeyi vicdani bir yükümlülük olarak kabul eder. Bursludan vicdani yükümlülüğünü kabul ettiğine dair belge alınır.

SOSYAL FAALİYETLER:

TEV bursiyerlerine parasal destek sağlamanın yanı sıra, sosyal yönden de gelişmelerini sağlamak için faaliyetlerde bulunmaktadır. Bursiyerlere bu amaçla;

  • Ücretsiz İngilizce kursu* açmakta,
  • Staj yerleri temin etmekte,
  • Dizi toplantılar düzenlemekte,
  • TEV Akademi’den yararlanmaları sağlanmakta,
  • TEV Mentorink’ten (Online mentorluk desteği) yararlanmaları sağlanmakta,
  • Bursiyerleri biraraya getirecek geziler (Teknik, kültür ve moral gezileri)  düzenlemekte,
  • Ücretsiz tiyatro, konser ve fuar davetiyesi imkanı sağlandığında bursiyerlere ulaştırılmakta,

(*) İngilizce kursumuz İstanbul’da Türk-Amerikan Üniversiteliler Derneğinde düzenlenmekte ve bu kurslardan TEV bursiyerleri ücretsiz yararlanmaktadır. Haftada iki ya da üç gün katılınabilen bu kurslara yoğun talep olması durumunda hafta sonu kursları da açılabilmektedir. Seviye tespit sınavı sonunda hangi kurdan başlanacağı saptanan bu kurslardan halen eğitimi devam eden bursiyerlerimiz yararlanabilmektedir. Kurslara katılmak isteyen bursiyerlerimiz TEV Genel Müdürlüğü, Eğitim Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Burs Başvuruları için tıklayınız.

4 YORUMLAR

  1. Erzurum merkezden ben Guncicek Sancar. Selamlar web siten inanılmaz dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum 08-01-2017 23:54:03

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here