Nüfus Cüzdanı (Kimlik) Yenileme 2017

0
45
okunma

Nüfus Cüzdanı (kimlik) yenilemeleri 02 Ocak 2017 tarihi itibariyle bütün Türkiye’de başladı. Peki nüfus cüzdanınızı yeni kimlik kartı ile nasıl değiştirebilirsiniz? Nüfus Cüzdanı (kimlik) yenileme ile ilgili bütün detayları haberimizin devamına bulabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı (Kimlik) Yenileme Başvurusu

Nüfus Cüzdanları yerine dağıtılan Çipli Kimlik kartını almak için Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Dilediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur.

Not: Evlilik, yıpranma gibi nedenler ile kayıp nedeniyle kimlik alma durumları hakkında gerekli açıklamalar yazımızın altında yapılmıştır.

Nüfus Cüzdanı yerine almanız gereken yeni kimliğin adı Nüfus Cüzdanı değil, T.C. Kimlik Kartıdır. Bu kimlik bu günlerde Yeni Kimlik olarak ifade edilmektedir.  Yeni Kimliğinizi almak için Nüfus Müdürlüklerine direk yada randevu alarak gidebilirsiniz. Bu konuda bir sınırlama olmamakla birlikte Randevu almadan gitmemenizi tavsiye ederim. Bunun sebebi, Nüfus Müdürlükleri bu günlerde olağanüstü bir yoğunluk yaşamaktadır.

Nüfus Cüzdanı (Kimlik) Randevusu Alma

Nüfus Cüzdanınızı Yeni Kimlik kartı ile değiştirmek için randevu almadan başvuru yapmayınız. İki şekilde randevu alabilirsiniz. Bunlardan birincisi ALO 199 Çağrı Hattını arayarak randevu almak, diğeri ise İnternetten randevu almaktır.

Online kimlik randevusu almak için tıklayınız.

Yeni Kimlik için Gerekli Evraklar

“Nüfuz Cüzdanı”nı “Yeni kimlikle değiştirmek veya yenilemesi için gerekli evraklar nelerdir?

  • Eski nüfus cüzdanınızı yanınızda götürmeniz gereklidir. Yenileme ve değiştirmede “muhtarlık tarafından düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi alınmaz”. Bu belge sadece “çalıntı veya kayıp” durumunda aranır.
  • Ancak nüfus cüzdanınızda ki cüzdan seri numarası ile sistemde kayıtlı bilgilerde tutarsızlık varsa eğer, aşağıdaki belgelerden birisini ibraz etmeniz gereklidir. Nüfus cüzdanı, Uluslararası aile cüzdanı, Ehliyet, Pasaport, Memur cüzdanı, Avukat kimlik kartı, Basın kartı,Yabancılara mahsus ikamet tezkeresi Yabancı ülke kimlik kartı veya pasaportu
  • Bir adet biyometrik fotoğraf bulundurmanız gereklidir(son 6 ay içinde çekilmiş olmalı).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here