Motorlu Taşıtlar Vergisi Kredi Kartı ile Ödeme

0
10
okunma

MTV Kredi Kartı ile Ödeme

MTV; motorlu taşıtlar vergisi olarak adlandırılır. Motorlu araç sahipleri sahip oldukları araca göre hesaplanan yılda iki kere ödeme zorunluluğu bulunan vergiler arasında yer alır. Bu araçlar sadece otomobil grupları ile sınırlı kalmaz. Uçak, motorlu deniz araçları ve helikopter sahipleri de bu ödemeleri tamamlama zorunluğu bulunmaktadır. Aracı alıp, sicilinin açılması ile bu ödeme başlar, sicil numarası silinene kadar da devam sağlar. Vergi dilimi Ocak ve Temmuz ayları olarak belirlenmiş periyodlarda ödeme yapmaları gerekir.

MTV Hesaplama Araçları;

Motorlu taşıtlar vergisinin hesaplanmasında sahip olunan aracın; minibüs, otomobil, kamyon, motosiklet gibi durumları dikkate alınır. Motosiklet ve otomobiller de aracın yaşı ve sahip olduğu silindir şeklinde ki hacmi dikkate alınırken, kamyonlar da bu durum aracın yaşı ve azami toplam ağırlığa dikkat edilir, otomobiller de ise aracın yaşına ve oturacak kişi kapasitesi gibi durumlar göz önüne alınarak hesaplama yapılır.

Belirtilen dönemlerde kişiler düşen tutarların ödememesi durumunda cezai durumlarla karşılaşılır. Bu dönemde yılın ilk taksitinin ödenmemesi durumunda, ikinci takside gelindiğinde ilk taksit tahsis edilir, sonrasında ikinci taksit tahsis edilecektir. Ancak kişi vergi konusunda hiçbir şey ödememişse, ödememe durumu devam ediyorsa, Maliye Bakanlığı’ndan tarafına uyarı içerikli mektup gönderilir, kişi buna istinaden borç durumuna devam ederse banka aracılığı ile maaşına haciz konularak ödeme tahsis edilir.

MTV Ödeme Seçenekleri;

Motorlu Taşıtlar Vergisi taksit tutarlarının ödenmesi için belirlenen tutarlar için belirlenen bankalar ya da ödeme noktaları mevcuttur. Bu ödeme noktaları arasında aracın bulunduğu il içerisinde bağlı bulunduğu vergi dairelerine ödeme sağlayabilmek ilk adresler arasında yer alır. Bir diğer nokta ise banka şubeleridir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken internet bankacılığı değildir.

İnternet bankacılığından ödeme yapılması mümkün olmuyor. Kredi kartı ile ödeme yöntemi de ödeme seçenekleri arasında yer alıyor. Çeşitli kredi kartlarını sunmuş olduğu avantajlarla birlikte motorlu taşıt vergisini de kartla ödeyebilir, dilerseniz ödeme yaptığınız kartla ücretsiz olarak taksitlendirme seçeneğinde de bulunabilirsiniz. Ödemeyi sağlayabilmeniz için bankanın bu aşama ile anlaşmış olması gereken ilk adımlar arasındadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here