KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları 2017

0
7
okunma

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları Nelerdir? 2017

  • Sıfır faizli işletme kredisi 2017’nin ilk 12 ay 1 yıllık dönemi ödemesiz dönem olup, 12 ay boyunca ödeme yapılmayacaktır.
  • Ödemeler 1 yıl sonra başlayacak olup, geriye kalan 24 ay içerisinde eşit taksitler halinde 0 faizli olarak tahsil edilecektir.
  • İşletmelere verilecek desteğin azami sınırı 50 bin lira olup, 50 bin lirayı geçememektedir.
  • Teminat ve kefalet açısından problem yaşanan esnaflarımıza Devlet kurumu olan KGF (Kredi Garanti Fonu) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Merkez Birliği ile düzenlenecek protokole göre kefalet sağlanacaktır. KOSGEB anlaşmalı bankalar ile kefalet ve teminat konusunda olumlu değerlendirme yapmaları yönünde yönlendirilmişlerdir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

2016 yılında başvuru yapan ve başvurusu kabul ederek destekten faydalanan esnaflar 2017 sıfır faizli krediden faydalanamazlar.

2016 yılında başvuru yapan ve şartları taşıyan tüm esnaflarımızın bu programdan faydalanması planlanmış olmakla, 2016 yılında başvuru gerçekleştiren işletme sahiplerinin yeniden başvuru yapmasına gerek yoktur. (2016 yılında şartları taşımasına rağmen bütçe yetersizliği ve kontenjan yetersizliği yüzünden binlerce esnafa destek verilememişti. 2017 desteğinin tüm işletmelere verilmesi amaçlanıyor.)

Kosgeb veritabanına kayıtlı bulunan, 2015 yılı KOBİ beyannamesi onaylanmış olan ayrıca KOSGEB’den destek alması yasaklanmamış olan mikro işletmeler, destekten öncelikle yararlanacaktır.

Mikro işletme nedir; Yıllık net satış hasılatı 1 milyon liranın altında olan ve 10 kişiden az çalışan sayısı olan işletmelere mikro işletme denmektedir.

2017 KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvuruları Nasıl Değerlendirilecektir?

  • Başvuru yapan tüm esnafların başvuruları güvenlik soruşturmasına tabi tutulacaktır.
  • Değerlendirme yapılırken başvuru yapan işletmelerin Net satış hasılatları daha az olandan başlanarak sıralanacaktır. (Bu durum desteğe ihtiyaç duyan esnafın tespiti içindir)
  • 14 ARALIK 2015 tarihinde 30 bin lira Esnaf ve Sanatkarlar için verilen destekten yararlananlar, SıfırFaiz2017 Kosgeb Gov Tr Başvuru Sayfasından işlem yapsalar da, bu desteği alanlara faizsiz kredi verilmeyecektir.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi 2017 Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Başvurular 10 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE günü başladı ve başvurular 20 ŞUBAT 2017 Pazartesi günü sona erecektir. 10 günlük süreçte başvuru yapmak isteyen esnafımız başvurularını tamamlayacaktır.

Desteğe başvurmadan önce işletmelerin veritabanına kayıtlı olma şartı aranmamakta olup, eğer başvurunuz onaylanırsa daha sonradan faizsiz krediyi kullanmadan önce KOSGEB veritabanına kayıt işlemini gerçekleştirmeniz ve KOBİ BEYANNAMESİ doldurmanız gerekecektir.

10 gün sürecek olan sıfır faizli 2017 kosgeb kredi başvuruların tamamlanmasını müteakiben, 27 ŞUBAT 2017 Pazartesi gününden itibaren destekten yararlanmaya hak kazanan esnaflarımıza, e-mail ve SMS gönderilerek sıfır faiz desteğinden yararlanıp yararlanmadıkları bildirilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here