Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları 2017

0
13
okunma

Borç yapılandırması yapan bankalar, konut kredisi yapılandırma 2017 konut kredisi faiz oranları, konut kredisi yapılandırma ücreti, konut kredisi yapılandırması, kredi yapılandırması yapan bankalar, yapılandırma yapan bankalar, konut kredi faiz oranları, konut kredisi hesaplama ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları cevaplıyoruz..

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesinin ardından, daha önce kredi çeken kişilerin sürekli araştırdığı ve hala merak edilen bir çok konuya da açıklık getirilme gereksini bulunuyor. Bankalara konut kredisi yapılandırması için başvuru yapıldığında, yeni faiz oranlarının yapılandırma için olmadığını ve sadece yeni konut alımları için geçerli olduğunu söylemektedirler. Bununda bu şekilde yürütülmesini sağlayacak herhangi bir yaptırım yada yasa mevcut değildir. Sonuçta siz var olan bir konut için kredi borcunu kapatıp yeni bir kredi çekmek yada kredi borcunu daha iyi faiz oranlı bankaya aktarmak için başvuruda bulunuyorsunuz. Buda sizin en doğal hakkınızdır.

Bu konuyla ilgili olarak Gayrimenkul Hukuk Enstitüsü Başkanı Yüksel Beyin basına yaptığı açıklamalara göre, şuanda düşen konut faiz oranlarından daha yüksek bir oranla kredi çekmiş olan kişiler, kredisini yapılandırmak için bankalara başvuru yapabilirler. Bankaya yapılandırma için başvuru yapacak olan tüketiciler mutlaka bankaya dilekçe ile başvuru yapsınlar. Dilekçe cevabı eğerki ret olursa bunu yazılı olarak alsınlar ve tüketici mahkemelerine başvuru yapsınlar. Mahkemede verilecek olan karar sizin lehinize çıkacaktır.

Sayın Yüksel’in ifadeleri şu şekilde: “Tüketiciler bankalara mutlaka dilekçe ile başvursun. Eğer ret yanıtı alırsa başvurusunun olumsuz karşılandığına dair yazılı cevabı alsın, tüketici mahkemelerine başvursun. Karar vatandaş lehine çıkacaktır.” dedi.

Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları 2017

Konut Finansmanı Sözleşmesi Yönetmeliği bünyesinde yeniden yapılandırma yapmama gibi bir durum söz konusu değildir. Yönetmelikte konut kredisini başka bankalar taşıması belirtilmiştir. Yine bu sözleşme gereğince, faiz oranının sabit olması ve sözleşmede yer verilmek kaydıyla tüketicinin mevcut borcunun tutarının tamamını veya taksidini az olamamak kaydıyla yatırması durumunda erken ödeme olarak tazminat talep edilmekte. Erken ödeme tazminatı, tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1’ini ve kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde 2’sini geçememekte.

Mevcut kararlar tüketici lehine çıktığında geriye dönük olarak uygulanacağını belirten Sayın Yüksel, durumu şu şekilde ifade etti: “Karar tüketici lehine çıkıyorsa hemen uygulanır. Bankalar da zaman zaman tüketici lehine değişiklik olabileceğini düşünerek ona göre ayarlama yapar. Bugün itibarıyla bankaların tüketici lehine olan bir gelişmeyi göz ardı etmesi kabul edilemez. Bu durum tüketiciye şikayet hakkı doğuruyor. Tüketiciler bankalara mutlaka dilekçe ile başvursun. Kredisinin yeni orandan hesaplanmasını talep etsin. Eğer ret yanıtı alırsa başvurusunun olumsuz karşılandığına dair yazılı cevabı alsın. Daha sonra bu yazı ile tüketici mahkemelerine başvursun. Yani tüketici, bankayı tüketici mahkemesine şikayet etsin. Karar vatandaş lehine çıkacaktır. Vatandaşlarımız bunu ihmal etmesin. Bankalar oran yüksekken, ‘Siz çekin düşünce yapılandırırız’ diyorlardı. Ben de bu orandan faydalanmak istiyorum. Neden bize bu oran uygulanmıyor.”

En yakın zamanda konut kredisi yapılandırması konusunda bankaların direnci kırılacak ve geri adım atacaklardır. Mahkemelere başvurular sonucunda alınacak kararları uygulamak zorunda kalacak olan bankalar, kredi yapılandırmasını tekrardan başlatacaklardır. Eğerki çok yüksek oranlardan konut kredisi çekmişseniz hemen dilekçe yazarak bankanıza başvuru yapınız ve ret cevabını hemen tüketici mahkemelerine götürerek konut kredisi yapılandırmasının yapılmasını sağlayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here