Kefil Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

0
10
okunma

Acil ihtiyaçlar için bankalara başvurarak aldığımız krediler bazen boyumuzun üzerinde harcamalara girmemize neden olabiliyor. Bankadan çektiğiniz krediler de geri ödemede sorun yaşadığınızda bankaların mallarınız ve gelirleriniz üzerine haciz koydurma ve hakkınızda idari ve yasal takip başlatma yetkisi bulunmaktadır.

Kefil Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Eğer bankadan kredi çekerken, sözleşmenin altına bir kefil de imza attı ise banka öncelikli olarak borç sahibinden alacağını tahsil etmeye çalışacak; eğer borç sahibi ödemeyi gerçekleştiremez ise, haczedilecek malları borcu karşılamaz durumda olursa banka kefilden de borcun ödenmesini talep edebilecektir. Hukuk sistemimizde bu duruma müteselsilen sorumluluk denilmektedir.

Bu ilke kapsamında bir kredi sözleşmesinde borçlunun yanında imzası bulunan kefil kredi borcunu ödemezse ne olur sorusunun cevabı idari ve yasal takip olmaktadır. Yani banka asıl borçludan alacağını tahsil edemediğinde kefil olan kişiye müracaat etmekte ve ödemeyi kendisinden almaya çalışmaktadır. Bu durumda öncelikle idari takip başlatılır, ardından yasal takibe dönüştürülerek avukatlar tarafından işlem devralınır. Son olarak da kefil ödemeyi gerçekleştiremedi ise mallarına ve gelirlerine el konulabilir. Bu nedenle ülkemizde mevzuatta değişiklik yapılması planlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here