İpotekli Kredi Nedir? Kimlere Verilir?

0
9
okunma

Günümüzde tüketiciler acil ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan kredi talebinde buluyor, bankalarda tüketici ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına her geçen gün farklı alternatifler sunuyorlar. Bu konu ile alakalı kafalarda soru işareti oluşturan sorulardan biri de ipotekli kredi nedir, kimlere verilir? Kredi ihtiyaç sahibi tüketicilerin finans talebine karşı bankaların anapara üzerine belirli bir vadede ödeme olanağı sunarak faiz ile geri alması işlemidir.

İpotekli Kredi Nedir? Kimlere Verilir?

Bankaların kredi verebilmesi için tüketicide bazı şartların bulunması gerekiyor. Örneğin; kişinin reşit olması, belgeleyebileceği sürekli bir işi ve geliri olması, kredi taksit tutarının aylık hane halkı gelirine uygun olması, kredi notunun kredi verilebilecek seviyede olması gibi. Bu şartlar oluşmadığında bankalar tüketicinin talebini karşılayabilmek için ipotek karşılığı kredi verebiliyorlar.  Bankalar ipotek olarak tapu kaydı mesken olarak geçen konutları kabul edebiliyorlar.

Genellikle uygulanan vade 48 ay ancak eğitim ya da ev tadilatı gibi durumlar için 120 aya kadar uzatılabiliyor. İpotek gösterilecek mesken kredi çekecek kişinin adına olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here