Esnafa Faizsiz Kredi 2017

0
8
okunma

Esnafa Faizsiz Kredi

Bilim, sanayi ve teknoloji bakanı talimatı ile 2017 yılında yine, kosgeb desteği devem ettirileceği açıklandı. Bu destekten yararlanmak isteye çok sayıda işletme bulunuyor. Mikro işletmelere öncelik verilerek kobilere de üst sınır 50 bin olmak üzere faizsiz kredi verilecek. Daha doğrusu kredi faiz işletme ücretini kosgeb karşılayacak. Sonuç olarak kobilere on bin lira üzerinde faizsiz kredi oluşacağı için, buda Türkiye ekonomisine ciddi derecede yükselme canlılık katacaktır.

Elli bin lira üst limiti olan bu kredinin geri ödeme koşulları çok caziptir. 12 ay ödemesiz olmak üzere kalanı ise, üçer ay eşit taksitler halinde toplama bakıldığında 36 ay vade olanağı ile, sıfır faizli bu kredi kobilere verilecektir. Esnafa faizsiz kredi mikro işletmeler de özellikle yıllık satış hasılatı 1 milyonun altında ve on kişiden az çalışanı olan işletmeler öncelikli olarak yararlanabilir. Bakanın yapmış olduğu açıklama kapsamında 14 Aralık 2015 kararı ile esnaf ve sanatkarlar bu programdan yararlanamaz. Daha önce başvuruda bulunanlar da değerlendirmeye alınacaktır.

Kredi Sonuçları

Hak kazanan kobilerin kredi kullanımından önce yapmaları gereken kosgeb veri tabanına kayıt olması ve ayrıca onaylı kobi bilgi beyannamelerini oluşturmaları gerekir. Bunun yanı sıra 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren kredi faiz desteği için hak kazanan belli olmaya başlayacaktır. Bu hakka sahip olan işletmeler belli olduktan sonra sms ve bilgilendirme hususunda e-posta gönderilecektir.

Bu aşamadan sonra protokol yapılan çeşitli bankalar aracılığı ile kredi işlemlerini başlatabilirler. Daha önce baş vuranlarında yararlanabileceği açıklanan bu sistemde, yaklaşık olarak 10.3 milyar liralık bir kredi girecektir. İlere kontenjan sağlanacaktır. Şartları sağlayanlara, kullandırılacak olan bir faizsiz aynı zaman da rahat ödeme koşullu bir kredidir.

Adil bir şekilde uygulanan bu sistem de bütün illerde bulunan mikro işletmecilerin kullanma imkanı vardır. Bu kredi kapsamında üretim ve istihdama katkı sağlayan işletmelere öncelik olanağı mevcuttur. Her il için de Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre il kotaları belirlenecektir. Bu sayede işletmelerin var olan ölçeklerine göre de mikro, küçük, orta olarak sıralanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here