Banka Kırmızı Kalem Nasıl Silinir? (Kırmızı Kalem Kaldırma)

0
11
okunma

Banka Kırmızı Kalem Nasıl Silinir? (Kırmızı Kalem Kaldırma)

Bankalar tüketicilerin para ihtiyacını karşılıyor olması sebebi ile özellikle acil toplu para ihtiyacı olan kişiler için çok önemli bir konumda. Kredi pek çok insanın hayatında sıradan bir öğe haline geldi. Toplum içerisinde neredeyse kredi borcu olmayan kişi yok denecek kadar az. Tüketicinin nakit ihtiyacını karşılayan bankalar bu işlemi yaparken olabildiğince risksiz hareket etmek zorundadırlar.

Kredi çekecek banka müşterilerinin bu işleminin olumlu ilerleyebilmesi için ödemeler dengesinde herhangi bir probleminin olmaması, halk arasında kullanıldığı tabir ile kırmızı kalem yememesi gerekir. Peki diyelim ki kredi sicilimiz bozuldu kırmızı kalemi yedik, banka kırmızı kalem nasıl silinir?

Kırmızı Kalem Nasıl Silinir?

Kırmızı kalemi silmek zaman almaktadır. Bunun için beklemeniz gerekmektedir. Bir süre bekledikten sonra, bankadan kırmızı kalemi silebilirsiniz. Ama bu süre biraz uzun. Kırmızı kalem başka yollarla da siliniyor. Makalenin devamını okuyunuz.

Kırmızı Kalem Ne Zaman Silinir?

Kırmızı kalemin silinmesi için 5 yıl süre gereklidir. 5 yıl süre içerisinde, merkez bankası kırmızı kalemi siler. Fakat; bunun için borçlarınızın yarattığı sorunları çözmeniz gerekmektedir. Eğer 5 yıl içerisinde hala borçluysanız ve ödeme yapmıyorsanız, merkez bankası bu sefer farklı bir yaptırım uygulayacak ve kırmızı kalemi silmeyecektir.

Kırmızı Kalemi Silmenin Yolları

Kırmızı kalem çeşitli yollarla silinmektedir. Bunları sizler için sıralamak istedik. Aşağıdaki yollar aracılığıyla, kırmızı kalemi kaldırabiliyorsunuz.

Kırmızı Kalemi Bekleyerek Silmek

5 yıl bekleyerek, merkez bankasındaki kırmızı kalemi kaldırabilirsiniz. Bu yol uzunca bir bekleyişi gerektirir. Bu yüzden birçok kişi bu yoldan dolayı, kredi sicilinin temizlenmeyeceğini; yani kırmızı kalemi kaldıramayacağını düşünür. Fakat; bir yol daha mevcuttur.

Kırmızı Kalemi Kara Liste Affıyla Silmek

Kredi sicil affı; diğer adıyla kara liste affı, geldiği zaman kırmızı kalemi silebilirsiniz. Devlet, bazı yıllarda kredi sicil affı yaparak, merkez bankasındaki kırmızı kalemi kaldırmaktadır. Bunun için de; bir süre beklemeniz gerekmektedir. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde kırmızı kalem yiyenlere af gelmeyebilir ve bundan dolayı da; kırmızı kalemi bekleyerek kaldırabilirsiniz. Fakat; önümüzdeki yıl da; kredi sicil affı çıkabilir. Bu devletin izlediği politikayla ilgilidir.

Kırmızı Kalem Affı Çıkacak mı?

Kırmızı kalem affı, her yıl çıkmasa da; devamlı olarak çıkmaktadır. Kırmızı kalem affını bekleyebilirsiniz. Devlet bir süre sonra böyle bir af çıkarabilir. Başka aflar da; çıkabilir. Bunları da takip edebilirsiniz. Belki de; sicilinizi silebileceğiniz bir afla karşılaşırsınız. Yine de; bunu da takip etmeniz gerekmektedir.

Kırmızı Kalemi Sildirmek İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Kırmızı kalem yediniz ve 5 yıl geçti ya da bir af sayesinde, sildirebileceğinizi öğrendiniz. Bu durumda, merkez bankasına kırmızı kalem dilekçesi yazmanız gerekecektir. Bu dilekçeyi yazıp, merkez bankasına gönderdiğinizde, kırmızı kaleminiz veritabanından silinecektir. Yapmanız gereken sadece dilekçe yazmaktır. Kredi sicili temizlemek maalesef kirletmek kadar kolay değil, kırmızı kalemin silinmesi için en az 5 yıl beklemeniz gerekiyor. Bu süreç içerisinde bankalar kredi ve kredi kartı gibi imkânlardan yararlanmanıza izin vermeyecektir. Bu beş yıllık zaman diliminde kredi borçlarınızı öderseniz sizin adınıza olumlu bir sonuç doğurabilir, ya da bu süreçte devlet tarafından sicil affı gelebilir ve bu durum işinizi daha kolay hale getirir. Unutmamanız gereken sicil affı ile merkez bankasındaki sizin ile ilgi veriler silinir ancak bankalar bu bilgileri saklamaya devam ederler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here